Załoga Szymik Racing w składzie Szymon Szymik, Oskar Śleziona i Adam Kominek zdominowała regaty Rybnik Spring Cup wygrywając wszystkie wyścigi. Drugie miejsce po zaciętej walce do ostatniego wyścigu zajęła młoda załoga z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego pod wodza Szymona Jabłkowskiego, a podium uzupełniła nowozelandzka załoga ze skipperem Toby Austin-Fraserem

Regaty zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour rozegrano 8 i 9 kwietnia. W regatach wzięło udział 9 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Nowej Zelandii. Regaty posiadały rangę Grade4 w klasyfikacji World Sailing.

„To niesamowite uczucie po raz kolejny wygrać tu w Rybniku. Nasza passa zwycięstw trwa nadal, mimo że jest to nasz pierwszy start w tym roku i wszystko na wodzie było dla nas nowe po zimie” – ocenia Szymon Szymik – „Dziękuje załodze za super robotę i konkurentom za ostrą walkę, bo wynik 8-0 nie oddaje emocji jakie nam towarzyszyły. Poziom bardzo się wyrównał.”

„To nasz pierwszy start w nowym barwach klubu z Olsztyna, do tej pory reprezentowaliśmy Sztorm Grupe z Warszawy. Zabrakło nam wygranej z Szymon aby wygrać całe regaty, ale jestem bardzo zadowolony z naszego pływania i progresu jaki zrobiliśmy przez ostatni sezon” – podsumowuje Szymon Jabłkowski – „pamiętam pierwsze regaty meczowe ponad rok temu i tęgie lanie zebrane od konkurentów. Po ostrych treningach i ciężkiej pracy udało nam się pokonać wielu doskonałych zawodników  jak Hartwig czy Sadowski”

„Jesteśmy trochę rozczarowani 3 miejscem, choć przed regatami obawiałem się czy damy rade powalczyć z Polakami” – mówi skipper załogi nowozelandzkiej Toby Austin-Fraser – „jachty dla nas były nowe, ale szybko udało nam się je opanować, dają dużo frajdy z pływania. Szkoda pierwszego wyścigi z Szymikiem który przegraliśmy przez niefortunną decyzję arbitra oraz ostatniego rozegranego przy słabym wietrze z Jabłkowskim, gdy nie udało nam się wykręcić kary przed metą. 3 miejsce jest super a teraz pracujemy nad przyjazdem do Szczecina na regaty Grade2, mam nadzieję że się pojawimy na starcie !”

Warto zwrócić uwagę na doskonały wynik Pawła Ejsmonta, który w tym roku debiutuje w match racingu. Tydzień temu zajął pierwsze miejsce podczas regat Academy Cup rozegranych w Rybniku podczas szkolenia meczowego (tzw Basic Match Racing Clinic). I jak widać szkolenie dało swoje efekty.

Pełne wyniki regat Rybnik Spring Cup, grade 4 – 8-9.04 2017

1. Szymon Szymik                   8-0
2. Szymon Jabłkowski             7-1
3. Toby Austin-Fraser (NZL)   5-3
4. Paweł Ejsmont                   4-4
5. Tymon Sadowski                4-4
6. Viktor Plitko                       3-5
7. Jens Hartwig (GER)            3-5
8. Adam Cychner                   2-6
9. Piotr Rzepecki                    0-8

Organizatorem regat Rybnik Spring Cup byli MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour. Kolejne planowane regaty to Double WarmUp w Szczecinie o randze Grade 3 które rozegrane zostaną w dniach 29.4 do 2.05.