W piątek i sobotę (24.06 i 25.06.) na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim rozegrano podwójną rundę eliminacyjną w systemie każdy z każdym. Rozegrano 60 wyścigów które wyłoniły 4 załogi awansujące do półfinałów. Od początku w dobrej formie prezentowała się załoga Wosińskiego oraz nieznacznie im ustępujące załogi Przemysława Tarnackiego (Energa Yacht Racing) i szczecinianina Patryka Zbroi (Bakista Team). O czwarte miejsce zaciętą walkę do ostatniego wyścigu stoczyły załogi Szymona Szymika (DTP PMT Racing) i Szymona Jabłkowskiego (Sztorm Regatta Team). Decydujący wyścig padł łupem Szymika i on uzupełnił grono półfinalistów. Zaskoczeniem była słaba postawa zaproszonych załóg zagranicznych z Danii, Niemiec i Holandii, które w trudnych zmiennych warunkach wiatrowych przy bardzo silnej polskiej stawce nie były w stanie nawiązać równorzędnej rywalizacji.

W niedzielę rozegrano półfinały i finały, jednak trasę regat ustawiono na Odrze przy Wałach Chrobrego z bazą regat w nowej Marinie North-East na Wyspie Grodzkiej. W pierwszym pófinale Wosiński gładko pokonał Szymika 2-0, w drugim Tarnacki po pierwszym przegranym wyścigu, po zaciętej walce pokonał Zbroję 2-1.

Mecz o 3 miejsce to wygrana Szymika ze Zbroja, który po minimalnej porażce w półfinale nie zdołał się „odbudować” i skutecznie powalczyć o brązowy medal.

Finał to popis załogi Delphia Sailing Team która wygrała 2-0. W pierwszym meczu pewnie wygrali z Tarnackim prowadząc od startu do mety. Drugi wyścig, po bardzo dynamicznej i pełnej ryzykownych manewrów walce przedstartowej wykonywanej tuż przy betonowym brzegu Odry, zakończył się czarną flagą i dyskwalifikacją Tarnackiego za 3-krotne przekroczenie przepisów.

Klasyfikacja końcowa regat:

 1. Lukasz Wosinski – Delphia Sailing Team
  2. Przemysław Tarnacki – Energa Yacht Racing
  3. Szymon Szymik – DTP PMT Racing
  4. Patryk Zbroja – Patryk Zbroja Yacht Racing Team
  5. Szymon Jabłkowski – Sztorm Regatta Team
  6. Felix Jacobsen – DEN
  7. Marcin Czajkowski – Military Sailing Team
  8. Jens Hartwig – HARTWIG Match Team – GER
  9. Rikst Dijkstra – She Sails – NED

 

Nad sprawnych przebiegiem regat czuwała 10 osobowa międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Szwajcarii, Finlandii i Polski

Szczecin Match Race już od 9 lat jest ważnym punktem na mapie światowego match racingu. Co roku do stolicy Województwa Zachodniopomorskiego przyjeżdżają wysoko sklasyfikowani sternicy światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF.  Kolejne regaty w ramach Polish Match Tour to Rybnik Summer Cup (18-19 czerwca) oraz Świnoujście Match Race (17-19 sierpnia)

Więcej informacji oraz relację z regat na żywo można śledzić na stronie regat www.polishmatch.pl oraz na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour

Partnerami regat są firmy Subaru Import Polska, TT Line, DAD, North East Marina Szczecin, Żegluga Szczecińska oraz AVA, Harken, Vavuud, MarinaClub, PKS Szczecin, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda.

Regaty organizowane są przez MT Partners, Polish Match Tour – Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego oraz Yacht Klub Polski Szczecin przy pomocy Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.