16 i 17 kwietnia zostaną rozegrane regaty match racingowe Rybnik Spring Cup zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata ISAF w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 10 zaproszonych załóg z Polski i Niemiec.

Na wodach Zalewu Rybnickiego pojawią się zawodnicy walczący o punkty do rankingu Pucharu Świata ISAF w żeglarstwie meczowym ! Po zeszłorocznych bardzo udanych inauguracyjnych regatach meczowych na Zalewie, czyli Rybnik Match Race i dzięki integracji lokalnego środowiska regatowego, członków KS Górnik Boguszowice, Klubu Żeglarskiego im. Kpt. Pierożka i Koga-Kotwice,  udało się kontynuować współpracę z organizatorami regat meczowych Polish Match Tour. Dzięki temu w tym roku w Rybniku odbędą się aż 3 rundy regat Polish Match Tour oraz 2 specjalistyczne seminaria/szkolenia regatowe dla załóg z całej Polski i 2 edycje Rybnickiej Ligi Regatowej na wiosnę i na jesieni.

Organizatorzy otrzymali 16 aplikacji od załóg które chciały wziąć udział w tych zawodach, ale formuła regat dopuszcza start tylko 10 załóg. Organizatorzy regat zapewniają 4 jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Planowanych jest rozegranie ok 50 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 2 załóg. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 9 wyścigach. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej.

Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy Hotelu Stodoły,  doskonale widoczne dla publiczności również z Zapory.

Organizatorem regat Rybnik Match Race jest MT Partners – Polish Match Tour oraz  klub KS Górnik Boguszowice przy współpracy z Hotelem Stodoły. Bazą regat jest przystań Hotelu Stodoły przy ulicy Cisowej. Otwarcie regat planowane jest w sobotę 16 kwietnia o godz. 09.00. Wyścigi odbędą się w sobotę w godzinach 10 – 18 i w niedzielę w godzinach 10 – 16 w pobliżu zapory.

Partnerami regat są firmy Subaru Import Polska, TT Line, DAD oraz Harken, Vavuud, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda.