Rafał Sawicki Mistrzem Polski !

W Rybniku zakończyły się Mistrzostwa Polski w match racingu. Zwyciężyła załoga w składzie Rafał Sawicki, Piotr Szwoch i Adam Kajzer z Yacht Club Sopot pokonując w finale załogę Szymona Szymika. Obrońcy tytułu, załoga Marka Stańczyk Rainmaker Racing Team zajęła trzecie  miejsce.

Przez 3 dni 11 załóg z Polski, Niemiec i Danii walczyło w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w match racingu. Przez pierwsze 2 dni rozegrano 55 wyścigów w systemie każdy z każdym. Dwa czołowe miejsca zajęły faworyzowane załogi broniącego tytułu Marka Stańczyka i najwyżej rozstawionego Łukasza Wosińskiego, natomiast o pozostałe 2 miejsce premiowane awansem do półfinałów walkę stoczyły aż 4 załogi Sawickiego, Szymika, Jacobsena i Jabłkowskiego. Ostatecznie dopiero dwa kończące rundę mecze zdecydowały o pełnym składzie w półfinałach.

Stańczyk jako zwycięzca eliminacji miał prawo wyboru przeciwnika i zdecydował się na załogę Szymika.

„Wybraliśmy Szymona do półfinałów, ale okazało się, że dzisiaj był bardzo dobrze dysponowany i przegraliśmy 3-1. Przegrywając 3 wyścigi nie można mówić o przypadku czy pechu, Szymon po prostu doskonale żeglował” – skomentował Stańczyk

W drugim półfinale Wosiński nie dał rady pokonać coraz lepiej pływającego Sawickiego i uległ również 3-1

„To nie był nasz dzień, takie dni że nic nie wychodzi się zdarzają, szkoda że nam trafił się akurat w najważniejszym finałowym dniu” – podsumował Wosiński

Mecz o trzecie miejsce to pewna wygrana 2-0 Stańczyka z Wosińskim.

„Bardzo się cieszymy że wracamy do domu z medalem, inaczej długi powrót do Giżycka byłby bardzo ciężki. Gratulacje dla Rafała i Szymona, a ja przyzwyczaiłem się do tego Pucharu przez ostatnie lata, więc zapowiadam ostrą walkę w kolejnym roku!” – dodał Marek Stańczyk

Finał rozgrywany do 3 wygranych przyniósł wiele emocji. Zmienny wiatr dodawał dramaturgii do pojedynku Sawickiego z Szymikiem. Sawicki dość pewnie objął prowadzenie 2-0, ale wtedy Szymik ‘obudził się’ wygrywając zdecydowanie kolejny wyścig. Czwarty wyścig był bardzo wyrównany, prowadzenie zmieniało się kilka razy a jachty wpadły na metę prawie jednocześnie na przeciwnych halsach. Dopiero decyzja arbitrów zdecydowała o wygranej Sawickiego i rozstrzygnięciu całego finału 3-1 na jego korzyść.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, ze udało nam się po ośmiu latach ponownie wygrać Mistrzostwa Polski. Nie było to proste bo mało pływaliśmy w match racingu w tym roku, ale jak zdecydowaliśmy się wystartować to plan był taki aby wygrać. Jestem zaskoczony postawą Szymona, wygrał z Markiem i postawił nam bardzo trudne warunki w finale. Dla mnie to był powrót do przeszłości i oby więcej takich regat w starym stylu Polish Match Tour, czyli świetna rywalizacja, super organizacja oraz doskonała atmosfera i zabawa na brzegu. Bardzo nam się podoba i tym bardziej zadowoleni wracamy do Gdyni z Pucharem Dominika Domana Niśkiewicza.” – podsumował szczęśliwy Rafał Sawicki.

 

„Cieszymy się bardzo, tym bardziej, że jest to pierwszy medal Mistrzostw Polski w Match Racingu w naszej karierze. Emocje takie jakbyśmy wywalczyli złoto!” – śmieje się Szymik –

„Oczywiście lekki niedosyt pozostaje, gdyż finałowe mecze z Rafałem były bardzo ciasne i prowadzenie zmieniało się kilka razy, na co wpływ miały przede wszystkim warunki wiatrowe. W tym miejscu chciałbym podziękować mojej załodze oraz wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki!”

Końcowe wyniki Mistrzostw Polski:

 1. Rafał Sawicki, Piotr Szwoch, Adam Kajzer – Yacht Club Sopot
 2. Szymon Szymik, Oskar Śleziona, Adam Kominek – Szymik Racing
 3. Marek Stańczyk, Michał Szmul, Jakub Pawluk – Rainmaker Racing Team
 4. Łukasz Wosiński – Delphia Sailing Team
 5. Felix Jacobsen – Future Racing Team
 6. Szymon Jabłkowski – OKŻ Match Racing Team
 7. Paweł Ejsmont – THIS1
 8. Maciek Cylupa – PMT MT Partners
 9. Piotr Harasimowicz – HRM Racing Team
 10. Tobiasz Zajączkowski – Majer Marine
 11. Jens Hartwig – Hartwig Match Team

Nad sprawnych przebiegiem regat czuwała komisja regatowa składająca się z  4 sędziów i  4 międzynarodowych arbitrów obserwujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary w przypadku przekroczenia przepisów.

Partnerami regat było Miasto Rybnik, D.A.D oraz AVA, Harken, Bryt Sails, THIS1, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda. Organizatorem regat była firma MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour. Bazą regat była przystań Rybnickiego Klubu Żeglarskiego im. Kpt. Pierożka przy ulicy Rudzkiej.

————————————————————————————————————————–
Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2017 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.