W Szczecinie trwa finałowa odsłona Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Dzisiejszy dzień należał do załogi Yacht Club Sopot, ale pozycję lidera klasyfikacji ogólnej utrzymuje Jacht Klub Kamień Pomorski. Znakomity występ zaliczyła także załoga Szymona Jabłkowskiego z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.

To był dzień pełen wrażeń. Żeglarze mogli liczyć na zróżnicowane warunki wiatrowe, kiedy to pierwsze starty zaczynały się w słabym wietrze, a regaty kończyli bez spinakerów ze względu na zbyt silne powiewy.

– Najtrudniejszy wyścig to był ten, kiedy płynęliśmy bez spinakerów. Ten wyścig był taki najbardziej ciasny, najbardziej równy, bo wszystkie łódki blisko siebie płynęły, w zasadzie do ostatnich metrów walczyliśmy o zwycięstwo i udało się w tym wyścigu wygrać – mówi Rafał Sawicki, sternik Yacht Club Sopot.

11.09. peż

fot. Polska Ekstraklasa Żeglarska

Tym samym po pierwszym dniu wyścigów załoga utrzymuje pozycję lidera, przybliżając się do zdobycia tytułu najlepszej załogi Polskie Ekstraklasy Żeglarskiej. Znakomity występ zaliczyła dziś także załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.

– Dla nas to świetny dzień, skończyliśmy na drugim miejscu z niedużą stratą do pierwszego. Najważniejsze żebyśmy byli jutro 3 miejsca przed Szczecinem, co jest do zrobienia. Brakuje nam tego w punktacji generalnej w awansie do Ligi Mistrzów – mówi sternik OKŻ Szymon Jabłkowski.

11.09. peż3

fot. Polska Ekstraklasa Żeglarska

Załoga od początku sezonu zrobiła znakomite postępy.

– My zaczęliśmy od bardzo słabego występu w Sopocie, gdzie skończyliśmy na przedostatnim miejscu i po tym słabym początku było już tylko lepiej. Mieliśmy 4 miejsce w Świnoujściu, 3 w Gdyni i mam nadzieję, że będziemy to kontynuować. Ten pierwszy występ w Sopocie odebrał nam możliwość walki o medale, ale stawka nadal jest dla nas wysoka – dodaje Jabłkowski.

Niedzielne wyścigi rozstrzygną, która załoga zdobędzie tytuł mistrza Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

11.09. peż4

fot. Polska Ekstraklasa Żeglarska

Wyniki dnia

1. Yacht Club Sopot – 11 pkt

2. Olsztyński Klub Zeglarski – 16 pkt

3. Jacht Klub Kamień Pomorski – 22 pkt

4. PMT TZR Szczecin – 23 pkt

5. MOS Iława – 25 pkt

6. Legia Warszawa – 27 pkt

7. YC Sztag AWF Katowice – 32 pkt

8. JKM Gryf Gdynia – 36 pkt

9. PZKS DZYGIT – 37 pkt

Kilka słów o cyklu

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt oparty o sport na wysokim poziomie. Jego uczestnikami są czołowe polskie kluby żeglarskie walczące o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Jednakowe jachty i organizacja regat zapewniana jest przez doświadczone firmy.
Po raz pierwszy w historii polskiego żeglarstwa rozgrywki są tak proste i przejrzyste. Ligowa formuła wynosi sport żeglarski na nowy poziom rywalizacji – zrozumiały, czytelny i emocjonujący – porównywalnie do gier zespołowych.

·         Ogólnopolska liga skierowana jest do wszystkich klubów żeglarskich.

·         Zwycięzca Ligi otrzymuje tytuł Mistrza Polski PZŻ.

·         Format rywalizacji bazuje na czytelnych zasadach lig gier zespołowych.

·         Wyścigi rozgrywane są na sześciu jachtach monotypowych Delphia 24 OneDesign (Gdynia, Sopot) lub TOM28 (Szczecin, Świnoujście).

·         Rywalizacja przebiega w formule przesiadkowej, całkowicie wykluczającej różnice sprzętowe i klasowe – liczą się tylko zawodnicy i ich umiejętności.

·         W jednej lidze rywalizuje do osiemnastu zespołów. Załogi są czteroosobowe.

·         W sezonie odbywają się cztery imprezy po 2-3 dni wyścigów.

·         W trakcie jednych regat rozgrywanych jest około trzydzieści kilkunastominutowych wyścigów.

·         Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie (tzw. umpired fleet racing).

·         Projekt realizowany jest przy współpracy Sailing Champions League.

·         Cztery najlepsze polskie kluby uzyskują prawo startu w eliminacjach do finału Sailing Champions League.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.