Nazywana jest także żeglarską ligą mistrzów, ponieważ w regatach ścigają się najlepsze załogi żeglarskie z całej Polski, walcząc o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ.


Pierwsza runda trzeciego już sezonu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej rozegrana zostanie w Sopocie 13-15 maja i będą to pierwsze w historii PEŻ rozgrywki włączone do projektu Cross The Line. W sumie rozegrane zostaną 4 rundy – W Sopocie, Świnoujściu, Gdyni oraz finał w Szczecinie (9-10 września).

– Wyścigi będą rozgrywane bardzo blisko brzegu, a trasa regat wzorowana będzie na rywalizacji meczowej, będzie krótka i dynamiczna. – podkreśla Maciej Cylupa z Polish Match Tour, organizator regat. – Jest to bardzo widowiskowe miejsce i dlatego rozgrywki będą ekscytujące tak dla zawodników jak i kibiców. Poziom sportowy regat będzie bardzo wysoki, na starcie mamy wielu doskonałych zawodników z wielu klas i dyscyplin żeglarskich. – dodaje Cylupa.

Przypomnijmy, że w zeszłorocznych regatach udział wzięło trzynaście klubów z całej Polski, czyli ponad 100 zawodników rywalizujących ze sobą na najwyższym poziomie. Tytuł klubowego mistrza Polski zdobył w 2016 roku AZS Politechnika Gdańska.
Ideą Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a trzy najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).
Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie musza inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Żeglarze będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.