Czym jest etykieta jachtowa? Na ten temat można napisać książkę lub pracę dyplomową, ponieważ jest to temat bardzo rozległy. Samo słowo „etykieta” pochodzi z języka francuskiego „étiquette” i oznacza obowiązujący sposób zachowania się np. ceremoniał dworski lub konwenans towarzyski.

Jeśli mówimy o etykiecie jachtowej, warto jest podkreślić to, iż nie jest to tylko kulturalne zachowanie się załogi na jachcie i w porcie. Etykieta jachtowa to cały zbiór ceremoniałów, zwyczajów, norm współżycia w społeczności żeglarskiej wynikającej z wielowiekowej tradycji. Do takich zasad oprócz odpowiedniego zachowania zalicza się również dbałość o estetyczny wygląd jachtu, przestrzeganie reguł konwenansu, które zazwyczaj są normami niepisanymi, lecz pomimo tego noszą one cechy prawa, z którym wypada się liczyć. Do etykiety należą także wygląd i postawa załogi, etykieta flagowa, obyczaje takie jak: tradycja wybijania szklanek oraz chrzest jachtu itp. Osoba nie znająca lub nie stosująca się do powyższych zasad, w świecie żeglarskim zawsze będzie traktowana z dystansem lub jako intruz i nigdy nie będzie postrzegana jako prawdziwy żeglarz. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o najważniejszych z nich.

„Wygląd załogi świadczy o jachcie, wygląd jachtu świadczy o załodze”

Najważniejszym elementami ubioru i wyglądu załogi jest schludność i czystość. Trzeba o tym pamiętać w szczególności w porcie. Wchodząc do portu należy zawsze mieć założoną koszulkę, same kąpielówki lub strój kąpielowy jest po prostu brakiem kultury i może być uznany za łamanie zasad etykiety żeglarskiej. Poruszając się po jachcie musimy być ubrani w buty odpowiednio do tego przystosowane. Zdecydowanie złym pomysłem będą duże wojskowe buty lub buty na obcasie. Miękkie obuwie zapobiegnie rysowaniu się pokładu i zapewni nam dobrą przyczepność, jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ na jachcie bywa ślisko. Obuwie jest jedną z ważniejszych rzeczy jeżeli chodzi o ubiór. Ze względów bezpieczeństwa nie jest również odpowiednim chodzenie na boso – na jachcie znajduje się dużo ostrych i niebezpiecznych elementów takich jak: knagi, kipy, prowadnice wózków szotowych itp., które mogą nas po prostu zranić. Strój całej załogi powinien być w miarę możliwości jednolity.

Wierzchnia część ubioru powinna być nieprzemakalna, ciepła i łatwa w utrzymaniu czystości. W warunkach żeglarskich może wystąpić ryzyko zamoczenia naszej odzieży, dlatego wszystko powinno być łatwe do zdjęcia. Jeżeli żeglujemy w letnie i słoneczne dni niezbędną rzeczą naszej żeglarskiej garderoby powinno być oczywiście odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne, co pomoże nam uniknąć ryzyka udaru słonecznego. Dla osób bardziej zaangażowanych w żeglarstwo właściwy będzie regulaminowy strój żeglarski – białe spodnie, biała bluza z emblematem klubowym oraz granatowy beret. Oczywiście cała załoga ubrana jednakowo.

Powyżej zostały opisane podstawowe zasady dotyczące wyglądu załogi, których wypada przestrzegać wybierając się w jakikolwiek rejs statkiem. W kolejnej części tekstu o żeglarskiej etykiecie zostaną opisane standardy zachowania się na jachcie oraz w porcie. Część druga zawierać będzie również objaśnienie tradycji i ceremoniałów panujących na jachcie, a także reguły odpowiedniego dbania o jacht i jego wygląd.