Lata 70 XX wieku były złotą dekadą dla Polskiego Żeglarstwa. Świadczyć o tym mogą niezapomniane sukcesy polskich żeglarzy a także relacje znawców i pasjonatów żeglarstwa.

Pierwsze osiągnięcia to niezapomniany rejs dookoła świata Leonida Teligi na jachcie „Opty” w latach 1967-1969. W historię lat 70 wpisały się także polskie kobiety, a w szczególności samotna podróż przez Atlantyk kpt. Teresy Remiszewskiej na Komodorze w 1972r. oraz rejs kpt. Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz, pierwszej kobiety w historii, która na „Mazurku” samotnie opłynęła Ziemię (1976-1978). Okres ten był więc niezapomnianym pod względem prestiżu polskiego żeglarstwa na skalę światową. Nie można także zapomnieć o starcie dwóch polskich jachtów „Copernicus” i „Otago” w pierwszych załogowych regatach dookoła świata 1973-1974. Wreszcie samotny rejs bez zawijania do portów kpt. Henryka Jaskuły na „Darze Przemyśla”, ukończony po 344 dniach, 20 maja 1980 roku w Gdyni, porcie z którego  wyszedł. O randze tych dokonań świadczy fakt specyfiki okresu w jakim znajdowała się wówczas Polska. Żelazna kurtyna, gdzie według powszechnego przekonania nikt nie uprawiał takich sportów jak żeglarstwo nie dawała Polakom większych szans na międzynarodową rywalizację, a jednak zrobiło się o nich głośno. Ambicja i wytrwałość sprawiła, iż o jednym z nich stało się naprawdę głośno. Chciał być najlepszy. Żeglarz, który żeglowanie miał za coś więcej niż tylko zwykłe pływanie łódką, projektant jachtów, inżynier i konstruktor. Człowiek niezwykły, który sensacyjnie wdarł się do elity światowego żeglarstwa po samotnych regatach żeglarzy przez Atlantyk OSTAR 76, w których na jachcie „Spaniel” zajął 3 miejsce.

Kpt. Kazimierz „Kuba” Jaworski bo o nim mowa stał się postacią kultową w świecie polskiego żeglarstwa oraz symbolem osiągnięć, które Polska zdobyła w tej dziedzinie. Żywa legenda, która  została już trochę zapomniana dla szerszej publiczności warta jest jednak przypomnienia. W ramach 40 rocznicy jego największego sukcesu czyli zajęcia 3. miejsca w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR’ 76 19 listopada Telewizja Polska wyemitowała program opowiadający o jego życiu i zasługach dla polskiego żeglarstwa.