W czasie zimy żeglarze nie zapadają w sen – popularność zyskuje żeglarstwo lodowe, czyli dyscyplina niezwykle popularna kilkadziesiąt lat temu w naszym kraju. A nie każdy wie, że Polacy są wieloletnimi mistrzami świata właśnie w żeglarstwie lodowym.

Można pomyśleć, że w czasie zimy żeglarze dzielą się na trzy grupy: jedni wyjeżdżają na egzotyczne rejsy i w czasie grudniowych mrozów w Polsce korzystają z uroków np. Wysp Karaibskich; drudzy chowają i konserwują swój sprzęt na czas mroźnych dni, a trzecia grupa swoje umiejętności  żeglarskie wykorzystuje na bojerach.

Początek bojerów, albo inaczej ślizgów lodowych sięga XVII w., a od tego czasu zmieniło się nie tylko przeznaczenie, ale też konstrukcja. Początkowo wykorzystywane w transporcie, teraz służą rozrywce i aktywności na lodzie. Niezmienne są dwie kwestie – płozy i pędnik, zwykle żagiel, ale także skrzydło i płat lotniczy.

Jak rozpocząć swoją zimową przygodę? Dobrze mieć choć podstawową wiedzę i doświadczenie z żeglarstwa wodnego. Wtedy początki w bardziej ekstremalnej, niebezpiecznej i mroźnej odmianie będą łatwiejsze. Warto pamiętać o bezpieczeństwie – lód nigdy nie jest w pełni bezpieczny, dlatego powinno się wchodzić na taflę dwójkami. Ułatwieniem jest rosnąca baza wypożyczalni – możliwość wypożyczenia sprzętu na kilka godzin lub dni, oferowana jest z profesjonalnymi poradami oraz szkoleniem. Jeśli pragniemy rozpocząć przygodę na lodzie, ale nie mamy doświadczenia, warto umówić się na wcześniejszą wizytę w wypożyczalni lub szkółce i uzgodnić szczegóły kursu. Zachętą mogą być organizowane regaty, jednak, jak zapewniają uczestnicy – poziom emocji, adrenaliny i satysfakcji jest nieporównywalnie większy, gdy spróbuje się samemu.

Przeszkodą, która może stanąć na ścieżce rozwoju żeglarstwa lodowego są warunki atmosferyczne – aby wejść z bojerami na lód wymagany jest solidny mróz, który nawet na Mazurach nie jest tak wielki, jak kiedyś. Jednak zmienne warunki atmosferyczne i prognoza surowej zimy entuzjastów zimowego żeglarstwa napawają optymizmem.

To niezwykłe, jak niewiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, jaką potęgą jest Polska na arenie międzynarodowych regat żeglarstwa lodowego. Rok 2014 i 2015 to Mistrzostwo Świata i Europy wywalczone przez sternika Karola Jabłońskiego. Tomasz Zakrzewski był Mistrzem Świata w latach 2012 i 2013.