Norwegia jest określana jako doskonałe miejsce dla żeglarzy – poza sezonem nie ma tam tłumów, infrastruktura jest całkiem przystępna, a widoki zapierają dech w piersiach.

Gdzieś jednak musi być haczyk – minusem może być pogoda, ponieważ przełom zimowych miesięcy to wyjątkowo sztormowy czas na norweskich wodach. Jednak trzymając się z dala od otwartego Morza Północnego i żeglując po wodach wewnętrznych, czyli między wyspami, zatokami i fiordami można liczyć na kawał dobrego pływania. Wciąż jednak z zastrzeżeniem „tylko dla wytrwałych”.

Norwegia urzeka krajobrazem – słynne na cały świat fiordy, o tej porze roku przywitają żeglarzy pustymi zatokami. W zasadzie w każdej zatoce jest mały lub większy port, albo przystań. Jednak nie ma co oczekiwać doskonałej infrastruktury. Największe i najnowocześniejsze porty są w Oslo, Kristiansand, Stavanger czy Bergen. Co ciekawe, zwykle są one samoobsługowe – nie ma tam pracowników portu. Opłaty za media regulowane są w parkomatach, a udogodnienia takie jak pralki i suszarki dostępne są po wykupieniu żetonów lub kart magnetycznych. Poza dużymi portami, można spodziewać się betonowych lub drewnianych pomostów. Plusem jednak jest to, że poza sezonem nie ma tam zbyt wielu turystów, więc znalezienie wolnego miejsca nie jest kłopotliwie.

W kierunku Norwegii powinni zerknąć żeglarze pałający miłością do gór – niemal z każdego miejsca można rozpocząć wycieczkę na wzgórza, a niektóre z nich mają nawet 1000 metrów wysokości, co gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki.

Jeśli wiatr poniesie aż do północnej części kraju i uśmiechnie się szczęście, to jest szansa na zobaczenie zorzy polarnej. To właśnie między jesienią, a wczesną wiosną pojawia się najczęściej i choć najlepszym momentem jest luty, to warto polować na nią przy każdej okazji.

Żeglarstwo choć najchętniej uprawiane nie jest jedyną dyscypliną sportów wodnych, jakie możemy uprawiać w krajach skandynawskich. Norwegia to dobre miejsce na kajakarstwo, surfing a nawet nurkowanie – najpopularniejsze miejsce to Lofoty, czyi archipelag o krystalicznie czystej wodzie i niezwykłych plażach.