Pamiętacie swój pierwszy kontakt z dużą wodą? Prawdopodobnie byliście wtedy dziećmi, a jezioro czy też morze, przed którym się znajdowaliście wydawało Wam się ogromne. Być może się go baliście – było ciemne, nieznane i wydawało się niebezpieczne. A jednak zdecydowaliście się do niego wejść.

Podobny niepokój może towarzyszyć każdemu, kto po raz pierwszy wchodzi na żaglówkę. Czy to na pewno bezpieczne? A co, jeśli się wywróci? Złapie nas sztorm? Wypłyniemy za daleko i nie będziemy umieli wrócić? Takich pytań może być wiele. Nie są one oczywiście bezpodstawne. Ważne jest jednak, by ostatecznie przezwyciężyć wątpliwości. W momencie, gdy łódka odpłynie od brzegu, będzie już tylko lepiej. Z czasem nasz niepokój ustąpi miejsca zachwytowi nad wszystkim tym, co dzieje się dookoła. Bo przecież żeglarstwo jest piękne!

To tylko dwa najbardziej oczywiste przykłady pokonywania własnych słabości związane z żeglowaniem. Ostatnio modne jest mówienie o wychodzeniu ze strefy własnego komfortu. Żeglując będziecie opuszczać ją co chwilę. Na wodzie nie raz napotkacie przeciwności losu, z którymi będziecie zmuszeni walczyć bez względu na nastrój, panującą pogodę czy zmęczenie.

Niewątpliwie jest to prawdziwa próba charakteru, ale też świetny sposób na jego kształtowanie. W niespodziewanych sytuacjach możemy odkryć w sobie cechy, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Pokonywanie przeciwności losu powoduje też, że każda kolejna przeszkoda nie wydaje nam się tak straszna. Oczywiście procentuje to nie tylko w żeglarstwie, ale też w życiu prywatnym czy zawodowym. Przełożenie nabytych pod żaglami cech i umiejętności na grunt życia codziennego przychodzi naturalnie.

Pokonywanie własnych słabości to jednak tylko jeden z elementów, które powodują, że żeglowanie jest tak piękne i wciągające. Poczucie wolności, wiatr we włosach, piękno otaczającej nas natury, poznawanie nowych ludzi dzielących naszą pasję – to wszystko stanowi całość. Jeżeli szukacie odskoczni od codzienności, która będzie nie tylko przyjemna, ale też może mieć wpływ na całe Wasze życie, żeglarstwo jest wyborem idealnym!