Żeglarstwo postrzegane jest jako sport hermetyczny, prestiżowy i drogi. Najnowszy raport Polskiego Związku Żeglarskiego i sailing.org na temat polskiego rynku żeglarskiego obala wszystkie te mity. Skąd ta rozbieżność pomiędzy twardymi danymi, a stereotypami?
Ponad 5 mln Polaków przyznaje, że co najmniej raz na kilka lat uczestniczą w rejsach jako rekreacyjna, bierna załoga. Oznacza to, że aż 70% Polaków miało w życiu większą, lub mniejszą styczność z żeglarstwem. To imponująca liczba, wskazująca na to, że żeglarstwo, zarówno jako sport i sposób na rekreację jest dostępne niemal dla każdego. Niezwykłym ułatwieniem i motywem do spędzania czasu  na wodzie są piękne, rozległe regiony Polski, w których żeglarstwo dynamicznie się rozwija – Mazury i Pomorze (łącznie aż 7000 jezior).
Duże akweny pozwalają skupić sporą liczbę turystów i żeglarzy w jednej lokalizacji, co sprzyja organizacji imprez sportowych i rozwój żeglarskich klubów. Sytuację w Polsce można porównać z tą panującą w krajach, gdzie żeglarstwo jest jednym ze sportów narodowych, np. Wielką Brytanią i Szwecją. Są to kraje północne o zbliżonych do Polski warunkach klimatycznych.

Elitarność i hermetyczność żeglarstwa może wynikać zarówno z kultury i historii tego sportu, jak i mylnego przekonania, że żeglując, musimy być posiadaczami jachtu, mieć szereg uprawnień i bardzo gruby portfel. Prawdą jest, że pewne przygotowanie merytoryczne jest wskazane, natomiast patentu żeglarskiego nie musi posiadać każdy członek załogi. Na pokład możemy wsiąść po krótkim zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i to wystarczy. Jeśli chodzi o koszty wynajmu łódki, to zależny jest on oczywiście od lokalizacji i sprzętu, ale nie przekroczy on kilkunastu złotych od osoby za godzinę żeglugi.

Aktualnie powstaje wiele ośrodków promujących żeglarstwo w Polsce. Ich celem jest przede wszystkim znoszenie barier, zarażenie ideą żeglarstwa, ukazanie silnych emocji i gry fair play. Cross The Line wpisuje się w myśl otwarcia bram do świata żeglarstwa dla wszystkich tych, którzy pragną spędzić czas z ciekawymi ludźmi w interesujący sposób. Sportowa rywalizacja i świetna zabawa może stać się sposobem na nawiązanie kontaktu z naturą, ucieczki od miejskiego gwaru, czy nawet samodoskonalenia się i pogłębianie swoich pasji.