Polskie Jeziora słyną przede wszystkim z urozmaiconych linii brzegowych – bogactwa roślin i ptactwa. Bardzo często wokół zbiorników wodnych usytuowane są przystanie i ośrodki wczasowe, co przyciąga każdego roku turystów z każdego zakątka Polski. Gdzie warto być?

 

Jezioro Dąbie

Jest największym w województwie zachodniopomorskim i czwartym pod względem wielkości jeziorem w Polsce. Przy długiej na 55 km linii brzegowej, znajdują się liczne przystanie i porty dla małych statków. Jezioro podzielone jest na dwie części – północną (Jezioro Dąbie Wielkie) i południową (Jezioro Dąbie Małe). Wśród fanów żeglarstwa, jezioro Dąbie zaliczane jest do ciekawych, aczkolwiek trudnych akwenów, a to ze względów na płytkość. Krótka – sięgająca do 1,5m fala może się okazać niebezpieczna, szczególnie dla mniej doświadczonych żeglarzy. Innym utrudnieniem są pozarzucane sieci rybackie, które utrudniają swobodny przepływ.

 

Jezioro Gopło

Jezioro Gopło to m.in. różnorodna, ciągnąca się przez 88 km linia brzegowa, w której skład wchodzą zatoki, półwyspy i nieliczne wysepki. Gopło jest bardzo często wybierane przez żeglarzy z uwagi na atrakcyjny szlak wodny, zapewniający długie godziny żeglugi. Na miejscu możliwy jest czarter m.in. łodzi żaglowych. Przy jeziorze działa także żeglarska szkółka dla dzieci, gdzie pod okiem instruktorów mogą przeżyć pierwszą żeglarską przygodę. Gopło objęte jest szczególną ochroną przyrodniczą w ramach Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

 

Jezioro Zegrzyńskie

Oddalone o 30 metrów od Warszawy Jezioro, na którym uprawiane są praktycznie wszystkie dyscypliny sportów wodnych, w tym oczywiście żeglarstwo. Poza urozmaiconą linią brzegową, wzdłuż której ulokowane są liczne domki letniskowe i ośrodki wczasowe, miejsce można pochwalić za świetnie rozwinięte żeglarskie zaplecze. Doskonałe warunki do żeglarskich wypraw przyciągają nad jezioro tłumy turystów każdego lata, co może stanowić problem dla żeglarzy szukających spokoju.

 

Zalew Szczeciński

Jest to najbardziej wysunięta na południe zatoka Morza Bałtyckiego, z którym połączona jest cieśninami: Pianą na zachodzie, Świną pomiędzy wyspami Wolin i Uznam oraz Dziwną na wschodzie. Jest to niezwykle popularny wśród entuzjastów sportów wodnych zbiornik, aczkolwiek wymaga zachowania ostrożności przez wzgląd na niewielką głębokość zalewu oraz rozciągające się wokół brzegów liczne płycizny i mielizny. Usytuowane w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego liczne przystanie jachtowe wchodzą w skład Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Miejsce przyciąga także fanów żeglarstwa sportowego – przez cały sezon organizowane są tam liczne regaty żeglarskie.

 

Jezioro Jamno

Jamno w całości położone jest na terenie gminy Mielno, jednej z najbardziej atrakcyjnych na polskim wybrzeżu. Ciekawą atrakcją turystyczną jest m.in. latarnia morska w Gąskach. Choć infrastruktura żeglarska nie należy do najbardziej rozbudowanych, Jezioro cieszy się powodzeniem wśród żeglarzy. Brak silnego wiatru jest zdecydowanie największym atutem tego miejsca, zaraz obok niewielkiej głębokości. Wadą Jeziora Jamno jest zbyt mała ilość półwyspów i dogodnych miejsc postojowych do zakotwiczenia jachtu.