Załoga MBSW Rainmaker Giżycko pod wodzą Marka Stańczyka wygrała pierwszą rundę tegorocznej Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Regaty odbyły się w dniach 14-15.05.2016 na jeziorze Dąbie w Szczecinie.

 

Na starcie stanęło 13 klubów z całej Polski między innymi JKW Poznań, GKŻ Gdańsk czy broniący tytułu z zeszłego roku Yacht Club Sopot. Za sterami zobaczyliśmy wielu znanych i utytułowanych zawodników: Stańczyk, Szymik, Sawicki, Zajączkowski, Górski czy Sadowski, – to nazwiska uznane w żeglarstwie regatowym w Polsce i na Świecie. Warunki wietrzne były wręcz idealne i komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić pełen format zawodów czyli 26 wyścigów.

Od pierwszego biegu zdecydowanie najlepiej radził sobie zespół MBSW Rainmaker Giżycko pod wodzą znanego z tras meczowych Marka Stańczyka. Równie dobrze żeglowały zespoły DTP PMT Szczecin Szymona Szymika oraz Yacht Club Sopot Rafała Sawickiego i już po pierwszym dniu rywalizacji było wiadomo, że to właśnie te załogi rozstrzygną między sobą sprawę zwycięstwa. Ostatecznie słabsza postawa załogi z Sopotu w końcówce rywalizacji i brak błędów ze strony zespołów z Giżycka i Szczecina sprawiły, że kolejność pierwszej trójki nie uległa zmianie już do końca rywalizacji. Z bardzo dobrej strony pokazał się mniej doświadczony zespół PŻKS DŻYGIT z Podlasia, który zajął czwarte miejsce co uznano za najbardziej pozytywną niespodziankę zawodów w Szczecinie. Mniej udane regaty zaliczyły uznawane za faworytów załogi Karola Górskiego (MOS Iława) czy Tymona Sadowskiego (SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej).

 

Pełne wyniki:

 

 1. MBSW Rainmaker Giżycko – Marek Stańczyk – 25 pkt
 2. DTP PMT Racing TŻR Szczecin – Szymon Szymik – 28 pkt
 3. Yacht Club Sopot – Rafał Sawicki – 31 pkt
 4. PŻKS DŻYGIT Białystok – Tomasz Kulesza – 36 pkt
 5. Procad GKŻ Gdańsk – Tobiasz Zajączkowski – 39 pkt
 6. Jacht Klub Kamień Pomorski – Marcin Zubrzycki – 41 pkt
 7. SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej – Tymon Sadowski – 41 pkt
 8. Sailing Event MOS Iława – Karol Górski – 42 pkt
 9. HRM Racing JKW Poznań – Piotr Harasimowicz – 46 pkt
 10. KŻ Sztorm Grupa Warszawa – Szymon Jabłkowski – 52 pkt
 11. Windward JKM Gryf Gdynia – Paweł Ejsmont – 53 pkt
 12. Baltic Trans YC Rewa – Maciej Twarowski – 55 pkt
 13. Yacht Club Sztag AWF Katowice – Wiktor Kobryń – 62 pkt

 

Pierwszym liderem tabeli został więc zespół MBSW Rainmaker Giżycko robiąc krok w kierunku tytułu klubowego mistrza Polski. Kolejne zawody pod koniec czerwca w Świnoujściu.

 

Pierwsze trzy kluby Ligi, poza medalami Mistrzostw Polski, otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już nawet dwie ligi, Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy organizują podobne projekty od zeszłego roku.

 

W tym roku zaplanowane są dwie imprezy Sailing Champions League. Pod koniec sierpnia w rosyjskim St. Petersburgu rozegrane zostaną eliminacje, natomiast klubowego mistrza świata poznamy w drugiej połowie września w Porto Cervo na Sardynii.

 

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są Polish Match Tour (MT Partners) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

 

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2016:

 

14-15.05.2016 – Szczecin

25-26.06.2016 – Świnoujście

23-24.07.2016 – Gdynia

13-14.08.2016 – Sopot