Żeglarstwo to zarówno sport wyczynowy, jak i sposób spędzania wolnego czasu oraz element rekreacji i wypoczynku. Ta wspaniała dyscyplina wymaga wiedzy teoretycznej z bardzo wielu dziedzin oraz umiejętności praktycznych. Niezbędna jest również wytrzymałość fizyczna, czy zdolność do szybkiego reagowania. Żeglarz musi się cechować jeszcze jedną i najważniejszą zasadą – bezwarunkową miłością do wody i morskich przygód.

Niezależnie od tego jak będziemy postrzegać żeglarstwo – jako dziedzina sportu, czy filozofia życia – musimy uznać za pewnik całą gamę zalet tej dyscypliny. Żeglarstwo, przez pryzmat nieokiełznanej przez człowieka przyrody, uczy pokory, cierpliwości i dystansu. Pomaga dostrzec kluczowy na wodzie element współpracy i otwartości wobec ludzi oraz potrzebę wyciszenia, zadumy, refleksji i radości z  beztroskiego dryfowania wśród morskich fal.

Wśród nieograniczonych horyzontów, człowiek potrafi poczuć wolność i nieskrępowaną niczym potrzebę przygody i adrenaliny. W zależności od potrzeb, woda dostarcza spokoju, relaksu, wyciszenia, albo nowej energii, wigoru i zapału. Doskonale uwypukla zależności między wolnością, a obowiązkiem. Uczy, że prawdziwa wolność nie jest związana z łamaniem zasad i brakiem przydzielonych zadań.

Żeglowanie daje możliwość poznawania nie tylko nowych ludzi, ale również nowych regionów i państw. To także specyficzny styl bycia – żeglarstwo ma swoje sympatyczne zwyczaje, tradycje i słownictwo.